Faydalı MAKALELER

CHİLLER KULLANMAK NE FAYDA SAĞLAR:

Soğuk su birçok sanayi dalında, üretim verimini çok arttırır.
Mesela plastik sanayiinde kalıba gönderilen soğuk su, malın kalıptan güzel sıyrılmasını, çapaksız mal alınmasını ve malın daha sürede çıkmasını sağlar .
Bütün bu özellikler de, üreticinin daha çok kazanmasını sağlar: Temiz kaliteli ürün birim sürede daha çok  çıkar.
Kalıp soğutmasında 10-12 C ler civarında soğuk su yeterli olur.
Bunun daha alt dereceleri, kalıp verimine sağlamaz, aksine bazı problemlere sebep olur.
25-30 derece sıcaklıkların ise, ne ürün kalitesine, ne de ürün alma süresinin kısalmasına bir fayda sağlamaz.

SU SOĞUTMA KULESİ :

Su soğtmakuleleri, soğutmanın en gerekli olduğu yaz günlerinde  28-35 C nin altına indiremez. Bu nedenle, ucuz çözüm olan su soğutma kuleleri fazla fayda sağlamamaktadır.
Bilindiği gibi su soğutma kuleleri, bulunduğu ortamdaki yaş termometre sıcaklığına en fazla 5 C  yaklaşım sağlamaktadır ki, bu da genelinde ortam sıcaklığına tekabül eder.

Su soğutma kuleleri yaz aylarında özellikle bu konuda, plastik kalıp soğutmada fazla randıman vermezler. Su soğutma kuleleri Türkiyemizde bahar, kış aylarında kalıp soğutmasında kullanılabilir.

En çok ihtiyaç duyulduğu yaz aylarında ise verimsiz kalırlar.

Su soğutma kulelerinin plastik sektöründe kullanılacağı yer, hidrolik pompanın ısıttığı hidrolik yağ soğutmasıdır, bu konuda yeterli olur.

Zira hidrolik yağlar, 35-40C ye kadar randımanlı çalışabilmektedir.  Bu sıcaklıklardan sonra bütün hidrolik piston ringleri/keçeleri aşınmaya uğramaya başlar. Hidrolik yağ 50- 60 C lere çıkar.
Aslında değiştirilen ring/keçe/salmastra çok pahalı değildir, ama ring/keçe/salmastra değişimi süresince geçen saatlerin üretimi engellemesi, bu maliyeti çok yukarılara  çekmektedir.

Su kulelerinin bir mahzuru, soğutmada kullanılan eşanjörlerin içine bıraktıkları kireç tabakalarıdır.
Bu kireçlenme belli bir süre sonra, ısı geçiren yüzyin geçirgenlk katsayısını düşürür. Yani usta deyimi ile, eşanjörleri sağırlaştıırır.
Bu nedenle özellikle suyu sert olan bölgelerde, kullanılan boru ve tüp tarzı eşanjörleri birkaç ayda bir temizlenmesi gerekir. Bu da bir zaman israfıdır.

Kireçlenmeyi ortadan kaldırmak için, kulede yumuşatılmış su kullanılabilir mi?
Bu da tatbikatde çok pratik olmayan bir çözümdür. Zira kulelerde su kaybı yüksek düzeydedir. Bu nedenle arıtıcı kapasitesi kısa zamanda tükenir, onda da ters yıkama, rezin tuzlama v.s. bir çok işlem gerekir.

Mini chiller ve chillerin bu konudaki üstünlüğü, kapalı devre çalışmaları, yani su kaybı olmamasıdır.
Su deposuna bir kere konur ve kullanılır.